• Να ενημερώνουν και να ζητούν τη συνδρομή των εκπροσώπων της μαθητικής κοινότητας, του υπεύθυνου εκπ/κού, του συμβούλου σχολικής ζωής κή της Διεύθυνσης του Σχολείου, για κάθε πρόβλημα που τους απασχολεί και ειδικά σε περιπτώσεις που γίνονται αποδέκτες ή παρατηρητές βίαιης λεκτικής, ψυχολογικής ή και σωματικής συμπεριφοράς και αποφεύγοντας κάθε μορφής αυτοδικία.
  • Να σέβονται και να φροντίζουν την κινητή και ακίνητη περιουσία του σχολείου (αίθουσες, κοινόχρηστους χώρους, εξοπλισμό,  κλπ.). Σε περίπτωση πρόκλησης  φθοράς στη σχολική περιουσία Σχολείου, το κόστος αποκατάστασης βαρύνει τον  μαθητή/τρια και τον κηδεμόνα του.
  • Να βγαίνουν χωρίς καθυστέρηση στην αυλή την ώρα του διαλείμματος –εφόσον το επιτρέπουν οι καιρικές συνθήκες – και να παραμένουν αυστηρά στα προκαθορισμένα όρια επιτήρησης των εφημερευόντων εκπ/κών. Στην αίθουσα παραμένουν μόνο οι επιμελητές/τριες και όσοι μαθητές έχουν πάρει άδεια από τους εφημερεύοντες εκπ/κούς.
  • Να εκτελούν με ευσυνειδησία τα καθήκοντα τους που τους ανατίθενται ως απουσιολόγοι και  επιμελητές ( αερισμός των αιθουσών, καθαρισμός έδρας και πίνακα, τακτοποίηση εποπτικών οργάνων, κλείσιμο και ασφάλιση παραθύρων και θυρών μετά τη λήξη του ημερήσιου προγράμματος διδασκαλίας κλπ).
  • Να προμηθεύονται τα επιτρεπόμενα είδη διατροφής, μόνο από την  καντίνα του σχολείου και από το σπίτι τους.
  • Να μην επικοινωνούν χωρίς άδεια εντός του σχολικού χώρου με οποιοδήποτε εξωσχολικό πρόσωπο, εκτός από τους γονείς και τους κηδεμόνες τους.
  • Να γνωρίζουν ότι απαγορεύεται η κατοχή & η χρήση κινητών τηλέφωνων ή οποιασδήποτε άλλης ηλεκτρονικής συσκευής που διαθέτει σύστημα επεξεργασίας εικόνας και ήχου εντός του χώρου του σχολείου. Η επικοινωνία με τους γονείς/κηδεμόνες πραγματοποείται από το  τηλέφωνο στο διάδρομο έξω από το γραφείο της Διεύθυνσης.
  • Να συμμετέχουν και να παρίστανται στις εκδηλώσεις, (γιορτές, περιπάτους, εκπαιδευτικές επισκέψεις, εκπαιδευτικές εκδρομές) που οργανώνονται από τη σχολική κοινότητα και να υπακούουν στις οδηγίες των συνοδών εκπ/κών .
  • Να συμμορφώνονται με τους κανόνες που ορίζονται από τη σχετική νομοθεσία, σε ότι αφορά τη χρήση μεταφορικών μέσων κατά την προσέλευση/αποχώρησή τους από το σχολείο.
  • Να γνωρίζουν ότι απαγορεύεται αυστηρά στο χώρο του σχολείου τo κάπνισμα, η λήψη αλκοόλ και η χρήση άλλων εξαρτησιογόνων . Κάθε παρέκκλιση συνεπάγεται την άμεση αξιοποίηση αυστηρών παιδαγωγικών μέτρων.