Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος “Διαχείριση Υδάτινων Πόρων”, μαθητές της Α’ Τάξης επισκέφθηκαν το χωριό των Άνω Καρδαμύλων, ώστε να δουν την αξιοποίηση των τρεχούμενων νερών. Στην πλατεία του χωριού, μας ενημέρωσε ο κ. Καραμούζος Αλέκος, σχετικά με τον ποταμό που διέρχεται από αυτήν, καθώς και τα υπόλοιπα ποτάμια – ρέματα που διατρέχουν την ευρύτερη περιοχή της κοινότητας. Στη συνέχεια, πεζοπορήσαμε παράλληλα με τον ποταμό μέχρι τον εγκαταλελειμμένο νερόμυλο, ο οποίος πριν μερικές δεκαετίες αξιοποιούσε τη δύναμη του νερού για να αλέθει σιτηρά σε άλευρα. Σε κοντινή απόσταση βρίσκεται και μία από τις πηγές του ποταμού (Ρήνας), ενώ, όπως μας ενημέρωσε ο κ. Αλέκος, στην περιοχή αυτή οι παλιές νοικοκυρές έπλεναν τα χαλιά και τις κουρελούδες τους. Τέλος, οι μαθητές επισκέφθηκαν δύο πηγές στη βορειότερη πλευρά της περιοχής (του Ναγού και του Γιόσωνα), όπου εντυπωσιάστηκαν από την ποσότητα του νερού, αλλά ταυτόχρονα προβληματίστηκαν που ένα μεγάλο μέρος δεν αξιοποιείται και καταλήγει στη θάλασσα.

Κλείνοντας θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον κ. Αλέκο Καραμούζο που διέθεσε τον χρόνο του για να μας ξεναγήσει, αλλά και να μας ενημερώσει για τις πηγές της Βόρειας Χίου.

Οι υπεύθυνοι καθηγητές

Καραμανής Στυλιανός