Την Παρασκευή 3 Νοεμβρίου 2023  καθηγητές του σχολείου μας, παρακολούθησαν το πιστοποιημένο σεμινάριο «Πρώτων Βοηθειών»  του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού. Το σεμινάριο περιλάμβανε  θεωρία και πρακτική εξάσκηση σε Ασφυξία-Τεχνητή Αναπνοή-Καρδιακή Ανακοπή –Βασική Υποστήριξης Ζωής (ΚΑΡΠΑ) – σε ενήλικα, παιδί, βρέφος. Το περιεχόμενο της εκπαίδευσης ήταν εναρμονισμένο με τις οδηγίες του Παγκόσμιου Κέντρου Αναφοράς για την Εκπαίδευση Πρώτων Βοηθειών της IFRC.

Το σχολείο μας ευχαριστεί θερμά την κυρία Αργυρώ Καστάνια, Γραμματέα του Περιφερειακού Τμήματος Χίου και την κυρία Αναστασία Μυλωνά, νοσηλεύτρια – πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια Πρώτων Βοηθειών της Υπηρεσίας του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού για την άψογη διοργάνωση του σεμιναρίου και την απόκτηση γνώσεων που μπορούν  να σώσουν ζωές.