Το Γυμνάσιο Βροντάδου στα πλαίσια της ευαισθητοποίησης και της αφύπνισης των μαθητών γύρω από τα περιβαλλοντικά θέματα και προβλήματα που εγείρονται καθημερινά γύρω μας συνεχίζει τις δράσεις του και την φετινή χρονιά.

Σε μια από αυτές τις δράσεις συμμετείχαν οι μαθητές της Α΄ τάξης του γυμνασίου μας που εξελίχθηκε με την συνεργασία του ΚΕΠΕΑ Ομηρούπολης.

Οι μαθητές μας επισκέφτηκαν ένα από το μαστιχοχώρια-καστροχώρια, το Πυργί και στη συνέχεια το Μουσείο της Μαστίχας. Εκεί τους δόθηκε η ευκαιρία μέσα από βιωματικά παιχνίδια, να ανιχνεύσουν την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική δομή του χωριού και στη συνέχεια βίωσαν με ένα μοναδικό τρόπο την ξεχωριστή εμπειρία της καλλιέργειας της μαστίχας.

Αυτή η εκπαιδευτική εξόρμηση πέτυχε το σκοπό της μιας και οι μαθητές διατήρησαν αμείωτο το ενδιαφέρον τους  καθ΄όλη την διάρκεια της.

Υπεύθυνη καθηγήτρια : Καλλιόπη Ματθαίου