Την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2022 οι μαθήτριες και μαθητές του τμήματος Β1 έδωσαν το «παρών» με ιδιαίτερο σεβασμό στην εκδήλωση αφής της φλόγας της μνήμης των Σφαγών του 1822 στην Πλατεία Νικολάου Πλαστήρα (Βουνακίου). Τα παιδιά συνόδευσαν οι καθηγητές: κύριος Κοσμάς Δόβας και κύριος Δημήτρης Ψυχιάς. Επρόκειτο για την πρώτη ημέρα της τριήμερης δράσης της Λαμπαδηδρομίας «Δρόμος Μνήμης των Σφαγών της Χίου 1822 – 2022», η οποία διοργανώθηκε από τον Σύλλογο Αθλητών Υγείας Χίου, σε συνεργασία με τους Ποδηλάτες Χίου, Έλληνες Ολυμπιονίκες και Πρωταθλητές  στο πλαίσιο της επετείου των 200 χρόνων από τις Σφαγές της Χίου. Οι μαθήτριες και οι μαθητές του Β1, με την παρουσία τους στην εναρκτήρια τελετή της Λαμπαδηδρομίας, απέδωσαν φόρο τιμής στους προγόνους μας-θύματα των σφαγών.