Την Παρασκευή 24 Μαρτίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Βροντάδου επισκέφθηκαν τη Νέα Μονή Χίου, όπου πραγματοποίησαν την εκδήλωση τους  για τον εορτασμό της επετείου της επανάστασης του 1821.  Η απόφαση για την υλοποίηση της εκδήλωσης στο συγκεκριμένο χώρο υπαγορεύτηκε από την επιθυμία της σχολικής κοινότητας του Γυμνασίου μας να αποτίσει φόρο τιμής στους ήρωες του αγώνα του 1821 και στους προγόνους μας που θυσιάστηκαν στη Χίο, και ιδιαίτερα στην Νέα Μονή, για την ελευθερία της πατρίδας, κατά τις σφαγές του 1822.

Η γιορτή πραγματοποιήθηκε στον περίβολο του ιερού ιστορικού μοναστηριού του 11ου αι. μ.Χ.. Ακούστηκαν από τις μαθήτριες και τους μαθητές ποιήματα και πεζά κείμενα  σχετικά με τον Αγώνα για την ελευθερία, ενώ η χορωδία του σχολείου, με τη συνοδεία του ακορντεόν του κ Στείρου, τραγούδησε πολλά τραγούδια σχετικά με την ελληνική επανάσταση. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με τη χορευτική ομάδα του σχολείου να χορεύει παραδοσιακούς χορούς του τόπου μας,  δημιουργώντας κλίμα χαράς και συγκίνησης, όχι μόνο στους μαθητές και καθηγητές του σχολείου μας, αλλά και σε όλους τους επισκέπτες και γονείς που παρευρέθηκαν στη Νέα Μονή και τίμησαν, μαζί με τα παιδιά, τους αγωνιστές του 1821, στους οποίους χρωστάμε την ανεξαρτησία του έθνους μας.

Υπεύθυνη καθηγήτρια εορτής

κ. Παραδείση Μαρία