Πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα προβολών του σχολείου στις 3 και 4 Μαΐου 2023, η προγραμματισμένη ενημέρωση σχετικά με τους στόχους του ΚΕ.Θ.Ε.Α.-ΝΟΣΤΟΣ (KΕντρο Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων) από τον κ. Νίκο Κουκιά (κοινωνικό λειτουργό και υπεύθυνο του Συμβουλευτικού Κέντρου Χίου και του Πολυδύναμου Κέντρου Βορείου Αιγαίου με έδρα τη Χίο).

Οι στόχοι που παρουσιάστηκαν στους μαθητές σχετικά με τις δράσεις του κέντρου ήταν οι ακόλουθοι:

• Εκπαίδευση – Συμβουλευτική υποστήριξη μαθητών με ειδικές ανάγκες
  • Αντιμετώπιση εξαρτήσεων
  • Κοινωνική Μέριμνα και Πρόνοια
  • Σωματική και ψυχική υγεία

Οι μαθητές παρακολούθησαν με αμείωτο ενδιαφέρον την παρουσίαση του θέματος και στο τέλος υπέβαλαν ερωτήσεις  και έλαβαν εμπεριστατωμένες απαντήσεις. Συμμετείχαν μαθητές και από τις τρεις τάξεις του σχολείου μας. Ο  κ.  Κουκιάς ευχαρίστησε τον Διευθυντή και τον Σύλλογο Διδασκόντων για την πρόσκληση.