Στο πλαίσιο του Etwinning ευρωπαϊκού προγράμματος «Christmas pen pals: Χριστουγεννιάτικες ευχές στην Ευρώπη» οι μαθητές της Β΄ Τάξης του σχολείου μας αναβίωσαν το έθιμο της Ειρεσιώνης, του “χριστουγεννιάτικου δέντρου” της αρχαιότητας. Για την υλοποίηση των παραπάνω υπήρξε η αμέριστη βοήθεια της καθηγήτριας καλλιτεχνικών του σχολείου μας κα Γεωργιάδου  Νικολέττας, η οποία έδειξε στους μαθητές πως να στολίσουν τα κλαδάκια τους με νήματα και φθινοπωρινούς καρπούς.

Η Ειρεσιώνη (από τη λέξη εἶρος που σημαίνει μαλλί προβάτου) ήταν ένα κλαδί ελιάς (κότινος) ή δάφνης στολισμένο με κορδελάκια από λευκό και κόκκινο μαλλί, καρπούς του Φθινοπώρου, όπως σύκα, καρύδια, αμύγδαλα, κάστανα, ρόδια, κυδώνια, σταφύλια., μικρά μπουκαλάκια γεμάτα κρασί, μέλι και λάδι ή ακόμη και μικρές σφαίρες από μέταλλο, που παρίσταναν τον Ήλιο και τη Σελήνη. Το κλαδί κρατούσαν αγόρια που περιέφεραν στους δρόμους της πόλης των Αθηνών τραγουδώντας τις καλένδες (κάλαντα) από σπίτι σε σπίτι, λέγοντας ευχές και παινέματα για τον νοικοκύρη προσπαθώντας να επιτύχουν ένα γενναιόδωρο κέρασμα.